Bezobalový obchod s autentickým názvom NEBALené

 

Zdroj: NEBALené

 

Banská Bystrica dýcha baníckou minulosťou a v tomto krásnom meste v objatí hôr sa nachádza aj bezobalový obchod s autentickým názvom NEBELené. Pani Patrícia, spolumajiteľka obchodíka, nám poskytla povzbudivý rozhovor v ktorom sa dočítate čo ich na tejto práci napĺňa a ako sa rozhodli ľudí motivovať žiť ekologickejšie.

 

1. Prečo ste sa rozhodli práve pre bezobalový obchod s potravinami?

S myšlienkou sme sa pohrávali cca rok. Obe doma recyklujeme, obe nakupujeme do vlastných obalov v dostupných predajniach, podľa možností si vyrábame, šijeme potrebné veci. Máme chalupu, kde sa venujeme pestovaniu nielen zeleniny a ovocia, ale aj byliniek. Tak vznikol náš prvý spoločný projekt Alchemylka. Vyrábame bylinkové liečivé produkty, ktorými sme si avšak stále neuspokojili potrebu pomôcť viac. Nestačilo nám vyrábať produkty a baliť ich výhradne do skla a zabrániť tak jednorazovým obalom, či prinavrátiť sa k prírode a formou blogu a príspevkov na sociálnych sieťach uverejňovať články, rady a naše skúsenosti. Chceli sme sa posunúť a ukázať aj ostatným, že recyklácia nie je to jediné, čo pre planétu a aj pre seba môžu spraviť. Najdôležitejšie je vôbec nevytvoriť odpad. Chceli sme vytvoriť priestor, kde nebudeme ľudí nútiť ani presviedčať, ale motivovať. Zmeniť návyky nie je jednoduché, vieme to obe. Však prešli sme si tým aj my, ale postupne, pomaličky sa to dá.

 

Zdroj: NEBALené

 

2. Kde sa obchod NEBALené nachádza?

Predajňu nájdete v historickom centre Banskej Bystrice, konkrétne na ulici Dolná 15 v zelenej budove. 

 

3. Čo vás na tejto práci napĺňa?

Každodenné stretnutia s ľuďmi rovnako zmýšľajúcimi, predávanie skúseností medzi nami a zákazníkmi a z prvej ruky sledujete ako sa ich pohľad na vec mení. Vidíte ten postupný prerod. Nejde len o nákup bez obalu v našom obchodíku. Ide o životný štýl, ktorí sami prezentujú navonok, ich nadšenie z otvorenia bezobalovej predajne v NEBALené. Vlastne týmto získavame nových priateľov, nadväzujeme zaujímavé spolupráce a všetko toto nám dokazuje, že je nás naozaj veľa, ktorí chceme zmeniť svoj život a každý sa v niečom inom angažujeme na záchranu tejto našej úžasnej planéty.

 

Zdroj: NEBALené

 

4. Koľkí ľudia sa na  tejto myšlienke podieľajú?

Dvaja ľudia, konkrétne matka a dcéra. Avšak nemôžeme zabudnúť na rodinu, priateľov a známych, ktorí nám pomohli s otvorením a vôbec s realizovaním tejto myšlienky. Všetkým im ďakujeme. Pretože bez podpory a pomoci by nám to trvalo určite podstatne dlhšie.  

 

 

Zdroj: NEBALené

 

5. Môžete nám predstaviť sortiment?

Gro našej ponuky tvoria potraviny, od rôznych druhov múk, cestovín a strukovín po čapované oleje slovenské aj oleje od zahraničných dodávateľov. Mysleli sme aj na deti a ich zdravé mlsanie – ovocné cukríky, sušienky alebo tu v Banskej Bystrici veľmi obľúbené müsli Fitbakers. Korenie u nás tiež nájdete, postupne budeme sortiment rozširovať podľa požiadaviek a chutí našich zákazníkov. Zakúpiť sa dá prírodná slovenská kozmetika, ktorú vždy aj samé testujeme, kuchynské a hygienické potreby a pomôcky na bez odpadový život, to znamená koše na kompostovanie, kompostovateľné sáčky, nami šité vrecúška na nákup a pod.

 

Zdroj: NEBALené

 

Zdroj: NEBALené

 

Zdroj: NEBALené

 

Zdroj: NEBALené

 

 

6. Čím sa líšite od ostatných bezobalových obchodíkov? Čím ste výnimoční?

Neviem či sme jediné, ktoré si sami šijú spomínané vrecúška, tampóny na odličovanie a pod., ale snažíme sa svoje vedomosti, zručnosti a znalosti využiť aj v obchode. Máme v pláne organizovať prednášky a workshopy, ktoré úzko súvisia s filozofiou zero waste, chceme podporovať lokálnych malých predajcov a tvorivé duše, tým, že si u nás môžu odprezentovať svoju tvorbu. Vieme aké ťažké je v tejto dobe preraziť s vlastnou značkou a tým, že im poskytneme priestor im snáď aspoň trošku pomôžeme.

 

7. Zákazník si môže priniesť aj svoje vlastné obaly alebo máte k dispozícii aj svoje? Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Samozrejme sme najviac naklonené vlastným obalom – skleneným nádobkám, vrecúškam, či iným obalom, ktorí zákazníci preferujú, ale aj u nás nájdete použité zaváraninové poháre, ktoré sú umyté, vydezinfikované. Taktiež máme k dispozícií vrecúška – plátené, ľanové alebo recylované zo záclon a v neposlednom rade papierové, ktoré sa snažíme najmenej ponúkať, ale aj tie sa dajú opakovane použiť.
Použitie vlastného obalu je jednoduché, zákazník si presne prinesie, čo potrebuje. Navážime, v prípade oleja odmeriame pomocou odmerky a zákazník si už odnáša veľakrát tovar v obale, v ktorom ho má uskladnený následnej aj doma.

 

Zdroj: NEBALené

Ďakujeme za rozhovor! :-)

 

Môžete ich nájsť

Facebook: https://www.facebook.com/NEBALen%C3%A9-965272600299731/

Instagram: https://www.instagram.com/nebalene/

Priamo na stránke: http://www.nebalene.sk/

Kontakt: nebalene@nebalene.sk

 

 

Autor rozhovoru: Lenka Vidumská

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.