Aké rastliny sú vhodné do vašej kancelárie?

V práci trávime väčšinu nášho pracovného času uzavretí medzi štyroma stenami. Môže to mať pozitívny vplyv na naše zdravie? Odpoveď je jednoznačne - NIE. V kancelárii čelíme rôznym výparom z čistiacich prostriedkov a elektronických spotrebičov, ktoré sa počas dňa postupne uvoľňujú, preto je dôležité, aby bol vzduch, ktorý dýchame počas dňa kvalitný a neškodil nášmu zdraviu.

zdroj: office.flowerok.ru

Rastliny dokážu nie len čistiť vzduch, ba dokonca vplývať na zvýšenie efektívnosti pri našej práci. Štúdie dokázali, že pridaním rastlín do interiéru je možné zvýšiť pracovnú efektívnosť až o 15%, takže výhody sú jednoznačné. Okrem toho majú aj pozitívny vplyv na tvorivosť, obranyschopnosť organizmu a dajú sa aj využiť v priestore ako zvuková bariéra.

 

My pre vašu kanceláriu odporúčame nasledovné rastliny:

 

Orchidea

zdroj: www.officelandscapes.co.uk

Orchidey nám počas kvitnutia ponúkajú krásne farby a textúry. Toto obdobie trvá asi 2 týždne a následne kvietok odpadne, aby mohol vykvitnúť druhý. Tieto rastliny si nevyžadujú veľkú pozornosť a na polievanie je najvhodnejší rozprašovač na vodu, vďaka čomu bude celá rastlinka vyživená a bude rásť. Dôležité je, aby korienky mali dostatočne veľký črepník a boli celé zakryté hlinou.

 

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

zdroj: www.allworks.sk

Ideálne dotvára moderné prostredie vašej kancelárie. Je označovaný aj ako "drsniak", ktorý prežije aj v tvrdých podmienkach u majiteľov, ktorých starostlivosť o rastliny nie je silnou stránkou. Keďže rastie bez ohľadu na podmienky, dokáže pri minimálnom úsilí poskytnúť maximálny úžitok.

TIP: Ak chcete aby vaša rastlinka rástla rovnomerne, raz za čas ju otočte za svetlom.

 

Zelenec chochlatý

zdroj: www.inmyroom.ru

Preferuje skôr slnečné miesto, no znesie aj chládok. V lete sa môže umiestniť aj do vonkajších priestorov. Oceňuje dostatočnú vlhkosť, no ak ju sem-tam zabudnete poliať, určite vám to odpustí, prežije zo zásob vody, ktoré si zhromažďuje vo svojich dlhých listoch.

TIP: Umiestnite ju na vyvýšené miesto - skriňu či parapet. Vyniknú tak jej dlhé tvarované ružice listov.

 

Lopatkovec (Spathiphyllum)

zdroj: www.joelbruffin.typepad.fr

Bude spokojný v interiéroch s izbovou teplotou a znáša i horšie osvetlené stanovisko, bude však menej kvitnúť. Má husté sýtozelené listy a veľké krémovo-biele kvety príjemnej vône, ktoré rozžiaria a skrášlia aj tie najtmavšie rohy vašej kancelárie. Zvykne kvitnúť v období marca, no keď je o ňu dobre postarané, kvitne celoročne.

 

Brečtan popínavý

zdroj: www.blog.eoffice.net

Vďaka svojej popínavosti, ktorá symbolizuje tok peňazí, je označovaný aj ako "kvet kariéry". Počas dňa dokáže pohltiť až 90% škodlivín, keďže je najväčším likvidátorom jedovatej látky benzénu v ovzduší. Spustenými popínavými rastlinkami môžete prekryť ostrý roh nábytku či steny a nemusíte si s ňou robiť veľké starosti, je nenáročný a odolný voči extrémnym podmienkam. Kvitne však len na slnečnom stanovisku.

 

Sansevieria trojpása

zdroj: www.mycityplants.com

Nič vám tento názov nehovorí? Tak možno pomenovanie svokrin jazyk vám napovie viac. Je to nenáročná rastlina, ktorá na jednej strane znáša veľa svetla a dokonca aj priame slnko a na druhej strane vydrží aj pri minimálnom osvetlení. Znáša aj suchšie prostredie, dokonca obľubuje izbovú teplotu, ktorá však nesmie klesnúť pod 10°C. Pozor však na polievanie, táto rastlinka preferuje skôr suchšie prostredie a prelievanie jej skôr škodí.

 

Náš tip pre vás:

Nezabúdajte na vetranie. Nedostatok kyslíka a zvýšené množstvo oxidu uhličitého môže spôsobiť únavu, bolesti hlavy a v krajných prípadoch aj k ťažkosti s dýchaním či nevoľnosť. No kto by sa v takom prostredí dokázal sústrediť?

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.