Včelí vosk ako kľúč k pokoju a dobrej nálade - sviečky zo včelieho vosku Pubba

1. Aké boli začiatky výroby sviečok zo včelieho vosku?

Moje začiatky vo výrobe sviečok siahajú do detstva. Už ako malá som rada vytvárala nové veci, skúšala som rôzne výtvarné techniky a remeslá. V mladosti som aj brigádovala vo firme, ktorá vyrábala vonné sviečky, tam som sa naučila základy odlievania sviečok,  o vôňach, formách a podobne. Vosk má veľmi široké využitie a dá sa s ním rôzne pracovať. Tak som sa po rokoch k sviečkam vrátila a začala som skúšať viaceré techniky.

 

 

 

 

2. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento materiál?

Včelí vosk som si vybrala, pretože je skutočne zázračnou prírodnou substanciou s mnohými pozitívnymi vlastnosťami,  ktorá má veľmi široké použitie už niekoľko tisícročí. Výhodou včelích sviečok je, že z nich vosk nevyteká, pretože sa pomaly páli a takmer 100% sa spotrebuje, dá sa povedať že sú tieto sviečky bezodpadové. Včelí vosk má tiež úžasné fyzikálne vlastnosti a aj blahodarné účinky na náš organizmus. Má napríklad skvelú konzistenciu, pri izbovej teplote je tvarovateľný a mäkký pri miesení v prstoch vďaka prirodzenej teplote rúk. Má jemnú medovú vôňu vďaka aromatickým látkam z peľu a nektáru, výskumy dokázali jeho antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky a blahodarne pôsobí aj na dýchacie cesty pri nachladnutí, pri horení nevylučuje škodlivé látky (na rozdiel od umelého parafínu či stearínu). Na trhu sú tiež iné prírodné vosky, napr. palmový a sójový, ja som si vybrala pre svoju výrobu pravý včelí vosk aj preto, lebo je to náš domáci slovenský produkt.

 

 

 

 

3. Odkiaľ získavate včelí vosk?

Vosk ktorý používam pochádza výhradne od slovenských včelárov, ktorých je na Slovensku našťastie stále dostatok. Včelí vosk je darom našej prírody, ktorý produkujú včely. Včely ho tvoria ako podklad pre medové plásty, v nich vychovávajú potomstvo a ukladajú zásoby medu a peľu. Jednotliví včelári vosk a staré plásty odovzdávajú do špecializovaných prevádzok, kde sa vosk čistí, aby sa z neho mohli ďalej vyrábať rôzne výrobky, napríklad aj sviečky. Práve tam sa k včeliemu vosku môžu dostať aj nevčelári ako ja.

 

 

 

 

4. Aké rôzne veľkosti a tvary sviečok ponúkate?

Ponúkam viaceré druhy sviečok, teda vyrobené rôznymi technikami. Sviečky vyrobené z medzistienok (plástov z vosku) sú jednoduché na výrobu a bezodpadové, môžu sa vyrobiť skutočne v rôznych veľkostiach a hrúbkach od 5 – 6 cm do 20 až 24 cm. Takéto sviečky majú väčšinou tvar valčeka, ponúkam ich aj rôzne zdobené, najmä vianočné, ale aj na iné príležitosti ako je svadba. Ďalej mám v ponuke sviečky odlievané do silikónových foriem, napr. v tvare stromčeka. Pri odlievaní sviečok sa fantázii medze nekladú, môže sa použiť všeličo nielen silikónové formy, tu už pridávam aj rôzne vône. Vyrábam tiež sviečky odlievané do skla, teda do jednoduchých pohárikov s viečkom. Výhodou týchto sviečok je dlhá doba horenia, aj niekoľko desiatok hodín a jednoduché použitie – stačí zapáliť. Všetky sviečky sa môžu použiť v interiéri ako aj v exteriéri. Ponúkam ich v rôznych farebných prevedeniach a vôňach.

 

 

 

 

5. Vo vašej ponuke určite zaujmú sviečky určené na svadby. V čom sa tieto sviečky líšia od ostatných?

Áno, sviečky na svadbu sú osobitnou kapitolou. Slúžia väčšinou ako malý darček pre svadobných hostí, prípadne môžu slúžiť ako menovky na stole. Mám ich v ponuke zopár typov vyrobených z medzistienok, tu sa tiež fantázii medze nekladú. Zákazník si môže vybrať alebo aj vymyslieť vlastný dizajn a veľkosť sviečok. Na sviečky dávam dekoračný papier s textom a dizajnom, podľa želaní zákazníka.

 

 

 

 

6. Má u vás zákazník možnosť kúpiť si sviečku „na mieru“?

Áno samozrejme tu je veľa možností výroby „na mieru“. Sviečky sa dajú prispôsobiť či už farebne, veľkosťou, tvarom a dekorovaním. Dizajn svadobných sviečok sa dá dobre prispôsobiť aby sa hodil k štýlu svadby. Vždy uvítam nápady zákazníkov, ktorí ma veľmi inšpirujú pri vytváraní nových dizajnov. Vosk je veľmi tvárny materiál a dá sa s ním rôzne experimentovať.

7. Aké farebné varianty a vône sviečok môžu u vás zákazníci nájsť?

Včelí vosk má prirodzene žltú farbu v rôznych odtieňoch, táto farba závisí od veku vosku, od druhu peľu aj od toho načo tento vosk včely používajú. Vosk teda môže mať rôzne odtiene od bledej jemne žltkastej až po tmavšie hnedú. Ďalej sa vosk môže farbiť (väčšinou potravinárskym farbivom). U mňa môžu zákazníci nájsť farebné varianty od žltej cez oranžovú po červenú až bordovú a aj rôzne odtiene zelenej. Farba sviečok sa však časom mení, môže blednúť, keďže je vosk prírodný materiál. Ďalšou skvelou vlastnosťou včelieho vosku je jeho prirodzená medová vôňa. Zákazníci u mňa môžu nájsť aj vonné sviečky, ktoré navodzujú vianočnú či upokojujúcu atmosféru. Jednotlivé vonné oleje majú rôzne účinky na ľudský organizmus, prípadne môžu aj odpudzovať hmyz. Ponúkam napríklad sviečky s vôňou pomaranča, citrónu, ruže, borovice, ďalej sa môžu pridávať aj korenia ako klinček a škorica či káva. Všetky tieto vône sa hodia k prirodzenej medovej vôni vosku. Tu sa dá tiež veľa experimentovať.

 

 

 

 

8. Aké plány máte do budúcna?

Moje plány do budúcna sú prosté, pokračovať a tvoriť nové typy a dizajny, experimentovať s vôňami. Veľmi mi pomáhajú podpora, nápady a kreativita zákazníkov, ktorým ďakujem.

 

Kontakt:

Webová adresa: https://pubba.sk/kategoria-produktu/sviecky/

Sashe: https://www.sashe.sk/Pubba

Facebook: https://www.facebook.com/handmadepubba

 

Za rozhovor ďakujem pani Ivanke.  

 

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.