Súrodenecké duo Jankiv Siblings vdýchlo život takmer zabudnutému umeniu plisovania

1. Predstavte sa nám. Kto ste a čomu sa venujete?

Sme súrodenci Karolína a Michal z Prešova. Ľudia nás poznajú pod spoločnou odevnou značkou Jankiv Siblings. Jankiv je naše priezvisko a siblings je anglický preklad slova súrodenci.  Sme výnimočny tým, že sa venujeme a snažíme sa zachovať a obnoviť krásne tradičné odvetvie odevného priemyslu, a to umenie ručného plisovania. Ide vlastne o skladanie látky v rôznych smeroch, kedy na látke vznikajú rôzne textúry a objemy. Ide o starodávnu techniku, ktorej sa na Slovensku a celkovo vo svete sa venuje len veľmi málo ľudi.  

 

2. Ako dlho sa venujete výrobe vašich výrobkov?

Obaja sme opustili vysokú školu po pol roku, a rozhodli sme sa vyučit za dámskych krajčírov na Strednej odbornej škole v Liberci. Pod značkou Jankiv Siblings pôsobíme od roku 2013, kedy na internátnej izbe v Liberci  vzniklo naše logo. Vtedy sme začali tvoriť prvé výrobky a začali sme hľadať ten správny smer našej tvorby. Samotnému plisse sa venujeme od druhej polovice roku 2016, kedy sme si značku riadne zaregistrovali a začali sa jej naplno venovať. Čo sa týka plisovaných sukní, prvé sukne vhodné a určene na predaj vznikli niekedy v období mája-júna 2017.

 

 

3. Ako ste sa k plisovaniu dostali?

Celý proces trval pomerne dlho, no značne to skrátime☺. Počas štúdia na druhej strednej škole  som sa rozhodla vyraziť na školský ples v plisovaných šatách. O rok na to sme si na byte v Prahe na plisovanie spomenuli, začali sme si o ňom zhromažďovať informácie a rozhodli sme sa mu naplno venovať.  Bolo to niečo,v čom sme sa vôbec nevyznali a nevedeli sme poriadne, do čoho ideme. Bola to pre nás výzva sa s tým popasovať, keďže celkový technologický postup ani to, čo to obnáša, nám nemal kto povedať. Bolo to náročné obdobie učenia sa na vlastných chybách, no dnes môžme povedat, že ovládame technológiu plisovania na profesionálnej úrovni, aj keď učiť sa toho máme ešte milión

 


4. Plisované sukne sa do nedávna vyskytovali len ako súčasť krojov. Ako sa vám podarilo ich “vystreliť” do povedomia širšej verejnosti?

Je za tým veľa odmakaných hodín v ateliéri, veľa sebazaprenia a snaženia sa. Išli sme do toho naplno, to znamená, že ničomu inému okrem plisovania sme sa nevenovali. Snažíme sa robiť to od začiatku inak, férovo voči ľuďom, nezavádzať ich a ukazovať im, ako má vyzerať kvalitný výrobok. Taktiež chceme ľudí vzdelávať, čo všetko výroba jednej sukne obnáša. Sme zapálení pre našu prácu, žijeme ňou a vkladáme do nej veľa energie a lásky. Myslím si, že to ľudia z našich výrobkov aj cítia.  V našom podnikaní sa nám podarilo urobiť zopár správnych a nesprávnych rozhodnutí,  ktoré nás posunuli stále vpred.

 

 

 

 

5. Kde vás môžeme nájsť?

Taká naša základňa je v Prešove, kde máme zriadený ateliér. Tu je možné si všetky naše výrobky vyskúšať a zakúpiť. Fungujeme na socialnych sietach InstagramFacebook. Taktiež je možné si sukne objednať cez náš eshop.6. Prečo by mali ľudia nakupovať výrobky práve od Vás? Aká je ich pridaná hodnota?

Najväčšia pridaná hodnota je v unikátnom ručnom plisovaní. Vďaka nemu je celý vzhľad výrobku povýšený a má pridanú hodnotu. Taktiež to, že rozumieme tomu, čo robíme. Zakladáme si na perfektnom ručnom vyplisovaní a na prepracovaní celkového modelu. Všetko vyrábame s vášňou k plisovaniu a za férových podmienok na Slovensku. Kúpiť by si naše výrobky mali ľudia napríklad preto, že sa ich výrobe venujú mladí súrodenci. Robíme si módu po svojom, nechceli sme nikoho kopírovať, chceli sme priniesť niečo nové, aj keď to má historické korene. Dávame si na každej sukni záležať, pristupujeme k nej odborne, s láskou a citom. Máme reálne znalosti v tejto oblasti, či už je to krajčírstvo, znalosť v materiáloch, alebo samotné plisovanie. Pokiaľ človeka práca baví, napĺňa ho šťastím  a cíti k nej lásku, možno určité posolstvo, tak sa to na výrobku odrazí a konečny spotrebiteľ tú pridanú hodnotu sám na sebe pocíti.

Bonusom je, že sme výhercovia Zlatej Fatimy z roku 2018 v kategórii dámsky odev roka.

Svoje odevy si u nás nechli plisovať napr. Nehera, Ida Sando, Zarina Simkovic a iný.

 

 

Za rozhovor ďakujeme súrodencom Michalovi a Karolíne, a želáme veľa ďalších úspechov! 

 

 

Chcem vedieť viac:

Instagram: Jankiv Siblings 

Facebook: Jankiv Siblings

e-shop: Jankiv Siblings

Mária Šugareková

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.