Slovenská majolika do vašej domácnosti

1. Prečo ste sa rozhodli práve pre majoliku?

Toto remeslo ma očarilo ešte v čase dospievania, a keď som sa mala rozhodnúť, na akú strednú školu pôjdem, voľba padla na keramiku. Postupne som jej úplne podľahla a stala sa z toho láska na celý život. Prešla som dlhú cestu – od učnice, cez vedúcu dielne, až po založenie vlastnej výroby.

 

 

 

Výroba tradičnej slovenskej ľudovej majoliky sa napokon stala mojou srdcovou záležitosťou a dnes je mojou snahou chrániť ju ako súčasť nášho kultúrneho dedičstva.

 

 

 

2. Kedy vznikla vaša spoločnosť?

Firma vznikla v roku 1990, čiže sme tu už 30 rokov. Prostredníctvom majoliky som sa zamerala aj na pomoc ľuďom so zdravotným znevýhodnením, a tak už niekoľko rokov fungujeme aj ako chránená dielňa. Celá naša výroba týmto rozhodnutím nabrala úplne iný rozmer.

 

3. Aké rôzne potreby do kuchyne vyrábate?

V súčasnosti v našej chránenej dielni vzniká viac ako 200 druhov výrobkov, ktoré prezentujeme na našej webovej stránke http://www.majolika-r.sk/, ako aj na e-shope https://www.sashe.sk/Majolika-R. V zásade, možno nimi vybaviť komplet kuchyňu. Okrem klasických hrnčekov, šáločiek a tanierikov ponúkame všakovaké misky a misy na dobroty, džbány, cukorničky, maselničky, alebo i stojany na servítky.

 

 

 

Gazdinky určite zaujme aj taký vareškár, či medník, pánov nenechá chladnými krčah na vínko, pivový krígeľ v tradičnom prevedení, alebo dizajnové štuple do fliaš. Veľkej popularite sa tešia aj štamprlíčky, ktoré sú perfektným tipom na darček na každú príležitosť.

 

4. Aké rôzne farebné varianty a vzory na šálky používate?

Vyrábame farebnú, kobaltovú modrú, zelenú a habánsku slovenskú ľudovú majoliku. Nájdete však u nás aj moderné farby a vzory – od zákazníkmi veľmi obľúbenej mentolovej, cez klasickejšiu červenú, ružovú, šedú, až po sviežu žltú novinku. Vyberie si naozaj každý.

 

 

 

 

5. Koľko trvá výroba jednej šálky?

Málokto sa zamyslí nad tým, čo všetko je za takou šáločkou, ale výrobný proces je pomerne zdĺhavou záležitosťou. Samotná výroba zaberie 2 až 6 týždňov.  Sme jedna z posledných majolikových dielní na Slovensku, v ktorej sa deje kompletný proces výroby. Zarábame si hlinu, točíme na hrnčiarskom kruhu, odlievame, vypaľujeme a maľujeme. Každý náš výrobok je preto unikátny a jeho príprava si vyžaduje čas.

 

6. Z koľkých pracovníkov sa skladá váš tím v dielni?

Celkovo u nás pracuje 10 ľudí, z toho je 6 s hendikepom. Na jednom výrobku spolupracuje plus-mínus šesť ľudí vrátane tých, ktorí sú zdravotne znevýhodnení. Každý člen nášho tímu vkladá do výrobkov seba, preto majú naše produkty dušu.

 

 

 

 

7. Aké rôzne tvary misiek vyrábate?

Vyrábame misky a misy najrôznejších veľkostí, tvarov a dizajnov. Od raňajkových mištičiek na cereálie, cez misy na šaláty, ovocie, koláče a rôzne dobroty, až svadobné misy. Máme výrobky okrúhle, oválne, dekoratívne dotvorené, či dokonca ručne vyrezávané. Na našom e-shope https://www.sashe.sk/Majolika-R?p=&od=mysort&hladat=misa je naozaj veľký výber všetkého.

 

 

 

 

8. Má u vás zákazník možnosť zakúpenia výrobkov na mieru?

Samozrejme, snažíme sa vyhovieť rôznorodým požiadavkám zákazníkov a nemáme problém prispôsobiť sa ich prianiam. Okrem tradičných výrobkov v našej dielni vznikajú aj rôzne reklamné predmety, doplnené napríklad logami a názvami firiem. Veľmi obľúbené sú aj výrobky s menom, či priamo s venovaním. 

 

 

 

 

Za rozhovor ďakujem pani Renáte. 

 

Kontakt:

Renáta Hermysová, majiteľka – 0903412440

rmajolika@gmail.com , majolika@atlas.sk

http://www.majolika-r.sk/

https://www.sashe.sk/Majolika-R

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.