Počuli ste o nerezových slamkách zo Slovenska? Rastislav nám prezradí príbeh slamiek v rozhovore.

 

Môžete sa nám v krátkosti predstaviť? :-)

Mám 42 rokov, žijem už nejakých 10 rokov na okraji kopanice Zabudišová nad Bošácou. V tomto nádhernom prostredí som po návrate z Čiech kúpil "chalupu" pod lesom a snažím sa hlavne prežiť.  Stretli sa tu úžasní ľudia z celého Slovenska v prostredí, z ktrorého by nikto z nás už nešiel. Osobne tu o prežitie bojujem cca 10 rokov, do veľkomesta sa vrátiť nechcem. Keďže nemám deti, či hypotéku na krku, dovolil som si skúsiť radikálnu zmenu života (zmena je život) a vymenil komfort za diskomfort, pravidelný príjem za nútený minimalizmus až asketizmus, teplý a suchý prenajatý byt za vlastnú nedostavanú chalupu pod lesom, s ktorej dostavbou, opravou alebo aspoň zimným vykúrením dodnes bojujem. To sa nestažujem, tak som si to vybral.

 

Ako ste sa dostali k výrobe kovových slamiek?

Správni ľudia v správnej chvíli sa ma spýtali, či by som nevedel produkovať nerezové slamky made in Slovakia. Bola to rodina Knapových, Valéria a Miro, ktorí vlastnia známy ekologický eshop (prijemneveci.sk). Tiež sa presťahovali tu poblíž do Novej Bošáce, snažia sa žiť maximálne ekologicky, v styku s prírodou a robiť veci, ktoré majú zmysel. Okrem iného, ako jedny z prvých ponúkali aj nerezové slamky pre ekologicky zmýšlajúcich ľudí. Viem že z presvedčenia, nie preto ako je to častokrát, že je "milión" eshopov ktoré slamky ponúkajú, lebo je to teraz moderné, vyzerá to byť dobrý biznis a podobne.

 

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Na myšlienke sa okrem rodiny Knapových podieľa mne neznámy počet predpokladám Slovákov, ktorí sa rozhodli prestať používať plastové slamky skôr ako im to niekto prikáže, tiež z presvedčenia. Oni zasielali otázku na príjemné veci, či existuje aj nejaká iná varianta ako nerezová slamka made in China. Žiaľ nexistovala, tie isté čínske slamky (kúsky tenkého zvareného pliešku) sú všade. Predávajú sa na tony, pod x značkami, teraz aj v x farbách, dokonca pod názvom luxusné. :)

 

Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o slamky?

K záujmu o slamky  ma priviedlo okrem ľudí, ktorých som spomínal vyššie aj postupné uvedomenie si x vecí ktoré do seba zapadali.  Ako prvé ma zaujalo, že existujú na Slovensku ľudia, ktorých nielenže napadne obmedziť vlastnú produkciu plastu, že sú ochotní si tú jednu svoju slamku nosiť so sebou a umývať, ale že sa dokonca pýtajú na lokálneho výrobcu, ktorý bude určite drahší.

Povedal som si, že ak existujú takýto ľudia, tak pre nich chcem urobiť produkt, ktorý bude úplne inde ako čínska slamka, niečo čo bude naozaj kvalitné, navždy, čo bude ručne vyrábané, klenot, ktorý bude mať hodnotu a neskončí v koši.  

Tiež mi došlo, že tento produkt má zmysel, že bude dávať na frak nielen jednorázovým plastovým slamkám, (plastom je už zanesené všetko), ale aj tým čínskym plieškom čo sa tu tak skvelo a hromadne predávajú. Prečo v nich vidím problém je na dlhšiu debatu. Som ekologicky uvažujúci človek a po zistení čísel, vzhliadnutí rôznych fotografií (čo pláva v moriach) mi bolo jasné že presne takýto produkt chcem produkovať a ponúknuť ľudom, ktorí hľadajú kvalitu. Samozrejme nevyrieši to tony iného vyhadzovaného plastu, ale každý nech spraví niečo, ja urobím slamky a urobím ich najlepšie na svete.  Môj prvý fyzický produkt, o ktorom som už nejakú dobu uvažoval bol zrazu jasný.  Založil som si živnosť a vytvoril značku STOPOOM (STOP ObaloOM = STOP OdpadOM).  Je to aj minireklamka, ochotná pracovať  len pre klientov, ktorí robia niečo dobré pre planétu či ľudí, a ktorá okrem podpory cudzích zmysluplných počinov alebo produktov promuje a produkuje aj produkt vlastný. Väčšinu života som sa totiž marketingom živil, robil som grafiku a rôzne animované prezentácie pre najvačších globálnych klientov pod rôznymi reklamkami aj ako freelancer.

 

 

Priblížte nám v skratke váš sortiment? :-)

V súčastnosti sú hotové 2 modely slamiek, jeden úzky 6mm-classic (M1) a jeden široký 8mm- smoothie (M2). Ten smoothie pôjde do predaja v najbližších týždňoch. Každý model sa dá kúpiť v 3 dĺžkach, 15, 20 a 25 cm podľa potreby (výšky pohára či flašky).  Pri modeli M1 už existuje aj druhá séria (S2). Všetky série sú obmedzené a každá slamka má svoje unikátne číslo. Neexistujú 2 rovnaké. Materiál na každý model, či sériu je tiež trochu iný. Jedná sa o ťahanú trúbku bez zvaru s hrubou stenou 0,5 mm, ktorý v mnou požadovanej kvalite nie je jednoduché zohnať. Keď sa aj zadarí, nabudúce už nebude, čo sa mi zatiaľ stalo vždy. Narozdiel od tenkostenných zvarovaných čínskych slamiek, kde sa dozviete akurát, že sú vyrobené z kvalitnej potravinárskej ocele, u mojich uvádzam všetko. Pôvod materiálu u každého modelu či série (India, Ukraina, Kórea), konkrétny atest, kde je vidieť presné zloženie, postup výroby, dokonca vrejný excel, kde je zapísané každé vyrobené číslo a k nemu majiteľ či predajca a prípadná dostupnosť ešte voľných čísiel.

Keď bude trochu času, mám v pláne vytvoriť aj sériu informačných videí, kde podám informácie o mojich slamkách do najmenších detailov tak, ako si to moji klienti zaslúžia a ako si ja predstavujem, že sa to má robiť.

 

 

Kde sa  všade môžeme stretnúť  s Vašou značkou ? :-) Kde si môžeme výrobky zakúpiť?

Na Slovensku - online od začiatku exkluzívne na www.prijemneveci.sk/stopoom.

V kamenných obchodoch zatiaľ len v dvoch, v Trnave (Packless) a Piešťanoch (Onakô).

Verím, že do konca roku sa k tomu dostanem a roznesiem slamky po bezobalových obchodoch na Slovensku, tak aby si ich bolo možné kúpiť aj priamo bez balného a poštovného v každom väčšom meste. Na svojom FB/stopoom o tom budem priebežne informovať.

 

Pôsobíte len na Slovensku alebo máte odberateľov aj v zahraničí?

Jeden predajca ocele v Českej Republike si objednal 100 kusov mojich slamiek ako prezent a darček pre svojich obchodných partnerov. Okrem mojej značky tam mal aj Svoje logo a číslovanie tak, aby sa zachovala unikátnosť každého kusu. Nedávno mi volal, že chce ďaľšie a dokonca nejak viac poriešiť ČR. Samozrejme, po tom ako pokryjem slovenské bezobalové obchody a mestá, vrhám sa aj ja na Čechy. Iné zahraničie sa dovtedy ukáže, tak ako všetko.

 

Oplatí sa na Slovensku vyrábať slamky?

Štýlom, akým to robím ja, asi skôr nie. Jedná sa o ručnú a zatiaľ pracnú malovýrobu.  Len materiál na jednu stojí zhruba 10 násobok ceny hotovej čínskej slamky. Takúto slamku si kúpite len raz, dávam na ňu doživotnú záruku a aj preto sa asi viac oplatí predávať napríklad ponožky. Predalo sa pár desiatok, niečo mám doma, niečo v 3 obchodoch, ale väčšinu som rozdal. Som tak trochu antipodnikateľ a idealista, takže chcem mať kvalitou uletený produkt, ktorý má svoj zmysel bez ohľadu na to, že sa finančne oplatí robiť veci úplne inak. Financie ma nikdy nedokázali k niečomu motivovať a aj preto sa už  roky od návratu na Slovensko nachádzam v katastrofálnej finančnej situácii. Naproti tomu žijem slobodne, v nádhernej prírode v blízkosti skvelých ľudí, môžem si dovoliť robiť veci tak ako chcem. Ak produkt, tak prospešný a najlepší na svete, nič menej nemá zmysel. Ako dlho týmto štýlom ešte finančne prežijem je otázne, ale dá sa spoliehať aj na štastie. Keď robíte dobrú vec kvôli princípu, máte šťastie, mám to odskúšané. Takže sa časom možno zadarí kúpiť napr. vlastný laser či rýchlejší "komp", alebo spojiť sa niekym, kto vec podporí a nebude hneď požadovať 50 percentný podiel.

 

 

Ďakujem Rasťovi za rozhovor :)

 

 

Dozvedieť sa viac

Firemný FB: https://www.facebook.com/stopoom

Podporný YT kanálal nielen o stopoom: https://www.youtube.com/channel/UCewhZSfI9USsE8jHu4QbeVA

Instagram: https://www.instagram.com/stopoom/

Fotogaléria: Rastislav Lehotský

 


Paľová

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.