Modrotlač si zaslúži "žiť" !

1. Ako dlho vaša spoločnosť vyrába kabelky?

Pod značkou Remix vyrábam kabelky sedem rokov. Najskôr popri zamestnaní a od začiatku roku 2018 sa venujem výrobe kabeliek naplno.

 

2. Čo bolo hlavným spúšťačom vášho podnikania?

Od detstva som niečo tvorila, samozrejme, najskôr také bežné detské tvorenie z papiera a podobne, no už veľmi skoro som začala šiť pre svoje bábiky a ako štrnásťročná som si ušila prvú blúzku, v ktorej som sa odvážila ísť na ulicu. Šitie máme takpovediac v rodine, a pritom žiadna z nás nie je krajčírka. Ako dieťa som sledovala babku ako šila na šliapacej Lade, neskôr mamu, ktorá svojim dcéram ušila takmer všetko. Šijací stroj ma sprevádza celý život, aj keď moje povolanie bolo učiteľstvo. Prázdninový čas som chcela nejako zmysluplne využívať, a možno aj zúročiť svoje skúsenosti so šitím a tvorivosťou. Rozhodla som sa pre kabelky a nebolo to ľahké rozhodovanie. Polroka trvalo, kým som tento nápad začala realizovať.

 

3. Prečo ste sa rozhodli práve pre modrotlač?

Prvé roky tvorenia som na kabelky používala rôzny materiál, najčastejšie koženku a až náhoda mi priniesla do cesty trojmetrový kus látky veľmi podobnej modrotlači. Bola to látka z Ružomberskej textilky, no ku mne prišla cez Paríž, odkiaľ mi ju priniesol manžel z návštevy u príbuzných. Dlho som ju odkladala a neustále som premýšľala, ako ju použiť, vedela som, že to musí byť niečo výnimočné. Tušila som, že tá „modrotlač“ má veľký potenciál. Až vznikla kabelka s menom Rebeka, ktorá mala obrovský úspech, no látka sa čoskoro minula, tak som okamžite hľadala náhradu. Našla som MODROTLAČ z menej známej českej dielne okamžite som ju objednala a používam ju doteraz. Je výnimočnej kvality, má nádherné vzory, pre mňa jednoducho  poklad.

 

4. V čom spočíva výroba modrotlače?

V dnešnej dobe sa už o modrotlači popísalo i nafilmovalo naozaj veľa, a tak ma veľmi udivuje, že ľudia ju nazvú batikou a podobne. Zákazníkom často a rada vysvetľujem, že nie biely vzor je farba, ale to modré je farba, že na biele plátno sa v dielni tlačí drevenými formami vzor takzvanou rezervou, alebo papom, čo je riedka kaša, ktorá zabezpečí, že cez ňu neprenikne prírodné farbivo – indigo, v ktorom sa plátno niekoľkokrát s krátkymi prestávkami namáča. Na vzduchu indigo oxiduje a plátno sa mení na modré. Čím viac indigových kúpeľov, tým tmavšia farba. Po indigu nasleduje kúpeľ v roztoku kyseliny a tu sa z modrého plátna stáva modrotlač, lebo rezerva sa zmyje a ukáže sa biely nanesený vzor. Modrotlač v sebe spája umenie a chémiu, ktorá i dnes fascinuje mnoho ľudí. Modrotlač z jednotlivých dielní sa od seba líši odtieňom modrej a ten, kto sa v modrotlačiach orientuje dokáže identifikovať pôvod modrotlače nie len podľa odtieňa modrej, ale aj podľa použitých vzorov. A aj milovníci modrotlače vedia jednoznačne rozlíšiť, či ide naozaj o pravú modrotlač, alebo jej lacnú, na tisíce metrov vyrábanú, bežnú bavlnenú látku. Výroba pravej tradičnej modrotlače je nielen zložitý, ale aj zdĺhavý proces a tak jej výroba môže trvať aj tri – štyri týždne.

 

5. Aké kabelky ponúkate?

Vyrábam kabelky , batohy, vaky, peňaženky a najnovšie aj doplnky ako náušnice, motýliky a čelenky z modrotlače z českej i zo slovenskej dielne. Rok sa však venujem maľovaniu vlastných vzorov...samozrejme, rezervou na biele plátno, ktoré posielam do modrotlačiarskej dielne na farbenie.

Kabelky, ktoré vyrábam sú predovšetkým praktické. Zväčša sa nosia na pleci, alebo krížom, cez telo. No nevyhýbam sa anielegantnejším kúskom.

Modrotlač pri výrobe dopĺňam koženkou, kožou, ľanovým a iným vhodným textilom. Moja tvorba je špecifická v tom, že musím s citom kombinovaťmodrú s inými farbami. Nerada idem do farebných extrémov.

 

 

 

 

 

6. Ktoré konkrétne kúsky sú najobľúbenejšie?

Medzi moje vôbec najobľúbenejšie patria kabelky Rebeka, Dara, Petra a Ria. praktické, stredne veľké a všetky tieto krásky robím väčšinou v kombinácii s tmavomodrou koženkou, alebo s ešte obľúbenejšou hnedou v odtieni karamelu. To je top kombinácia. Najnovšie je obľúbená aj ružová a horčicovo žltá farba v kombinácii s modrotlačou.

 

 

 

 

7. Akú techniku a materiály používate pri výrobe kabeliek?

Výroba kabelky je zložitý proces: kreslenie, strihanie hlavného materiálu, strihanie výstuže, podšívky, potom žehlenie, lisovanie výstuže, ďalšie kreslenie, šitie, aplikácia kovových častí. Výroba kabeliek vôbec nie je sedavá činnosť za šijacím strojom, väčšinu času strávim prípravou a dokončovaním výrobku pri pracovnom stole v stoji. Keďže modrotlač  je náchylná na poškodenie pri použití na niektorých miestach kabelky, väčšinu výrobku tvorí koženka, koža, alebo iný základ. Modrotlač nemusí byť v prevahe, no je to najdôležitejšia časť mojich kabeliek.

 

8. Aké novinky priniesol rok 2019 vo vašej ponuke?

V roku 2019 som do svojej ponuky zaradila peňaženky rôznych veľkostí, veľké víkendové tašky, ľadvinky i už spomínané doplnky pre pánov motýliky a pre dámy náušnice a čelenky.  Modrotlač je pre mňa každodenná inšpirácia, ktorá neomrzí, ktorá má veľa spôsobov využitia, a s ktorou mám ešte veľké plány aj do budúcna, pretože MODROTLAČ SI ZALÚŽI ŽIŤ!

 

Za rozhovor ďakujem pani Renáte.

 

Kontakt: 
Renáta Vavrdová Remix kabelky 
Tel: 0905458381
Facebook:  www.facebook.com/RemixKabelky
Instagram: https://www.instagram.com/remix_kabelky/
SAshe:   www.sashe.sk/remix
Webstránka: www.remixkabelky.sk
Sídlo spoločnosti:  Nitrianska Baltnica 329, 95605
Emailová adresa: remixkabelky@gmail.com

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.