Ekologické nákupne tašky Dartaška

1. Čo vás inšpirovalo k výrobe vlastných kabeliek a tašiek?                                  

Kabelky, aké som chcela nosiť, sa v časoch kedy som začínala šiť, nedali v obchodoch nájsť. Inšpiráciou bola túžba mať niečo originálne, iné. Zo začiatku som rôzne prešívala staré nepotrebné nohavice, časom nastúpili tašky z nových látok ušité podľa vlastných strihov, doplnené ručnou maľbou. Šitie pre seba ma bavilo, nápadov bolo veľa a tak som skúsila posunúť výrobky ďalej. Tak nejako sa zrodila „Dartaška“.

 

 

 

 

2. Kedy ste začali vyrábať eko nákupné tašky?

Keď sa zamyslím, boli vlastne úplne prvé, ešte pred kabelkami, aj keď v inej forme a na iný účel. Žila som na dedine, za domom lúky, lesy, potrebovala som plátené tašky na zber bylín, v ktorých rastlinky budú dýchať a nezaparia sa. A keďže papirerové vrecúška boli nepraktické na prenášanie, napadlo mi ušiť pár tašiek z tkanej ľanovej látky po prababke. Mali jedno alebo dve dlhšie ušká, aby sa ich dalo zobrať so sebou viac naraz a už vtedy boli batikované, alebo ručne maľované. Študovala som umeleckú školu, takže to išlo nejako prirodzene. Tašky mali využitie, samozrejme, aj na nákupe.

 

 

 

 

Samotné nákupné eko tašky som začala šiť a ponúkať na predaj, popri kabelkách, v počiatkoch mojej tvorby s myšlienkou viacúčelovosti (na bylinky, na nákup, niekto nosí tieto strihovo obyčajné tašky na rameno namiesto kabeliek).

Vychádzala som opäť zo svojich vlastných potrieb. Igelitky ma štvali predovšetkým z praktického a estetického hľadiska. Nad prebytkom plastových tašiek som sa začala zamýšľať až o niečo neskôr. Ekológia vtedy ešte nebola tak v popredí, časom sa myšlienka plátených nákupných tašiek ukázala ako veľmi žiaduca. Mať v kabelke stále poskladanú plátenku pre prípad nejakého nákupu a pod., je pre mňa už skoro nevyhnutnosť a rutina.

 

 

 

 

3. Z akých materiálov sú tieto tašky vyrábané?

Ekotašky šijem z bavlneného, ľanového, alebo režného plátna. Bavlnené plátno používam najčastejšie kvôli dostupnosti, farebnej škále a ručnej maľbe, ktorou ich zdobím. Má jemnejšiu štruktúru a pre niektoré moje vzory je najvhodnejšie. Nákupnú tašku z bavlneného plátna v gramáži, ktorú používam, sa najľahšie zloží do kompaktného tvaru a nosí so sebou v kabelke.

 

4. Z akých vzorov na eko nákupných taškách si môže zákazník vybrať?

Moja tvorba je typická ručnou maľbou a ornamentom. Na jednofarebné látky maľujem vlastné kruhové ornamenty/mandaly inšpirované orientom. Folklórne motívy, samozrejme, tiež nesú už známe prvky, ale maľujem ich z hlavy a sú usporiadané do vlastných foriem/tvarov a pod. Štýly tiež kombinujem, takže vzniká unikátny vzor. S mojom tvorbou sa nesú aj prírodné motívy. Sú mi blízke a pripomínajú mi časy túlania sa prírodou mojej rodnej hrudy v Bielych Karpatoch.

Okrem maľovania šijem nákupné tašky z látok so vzorom, alebo na jednofarebné našívam aplikácie v tvare kruhu a srdca zo vzorovaných dizajnových látok. Upotrebím tak aj menšie zbytky, ktoré už by som na iné produkty nevyužila. Nemám to srdce vyhodiť ani kúsok.

 

 

 

 

5. Aký vidíte rozdiel medzi textilnými taškami, ktoré nájdeme bežne v obchodoch, a tými vašimi?

Maľované tašky vytváram väčšinou po jednom kuse a v prípade viacerých kúskov nikdy nie sú úplne identické vďaka ručnej práci. Takže žiadna sériovka. Začala som šiť a tvoriť, aby som uspokojila svoje potreby nosiť niečo, čo nemá každý, alebo čo sa hodí mne osobne. Už asi dvanásť rokov môžem robiť radosť ženám, dievčatám, ktoré majú podobné túžby, často šijem na mieru ich požiadavkám, takže rozdiel je aj v individuálnom a osobnom prístupe.

Textilné tašky z bežných obchodných sieti sú mnohokrát len raz prešité nekvalitným stehom, poznať z nich rýchlosť výroby a zameranie na kvantitu.

 

 

 

 

Za roky pri stroji už mám osvojený postup šitia, ktorý pomáha zvýšiť trvanlivosť výrobku, namáhané miesta zvyknem strojom prechádzať viackrát. Materiál, oproti bežne dostupným taškám je vyššej gramáže a napríklad taký ľan vydrží veky.

 

Dnes už je osveta o handmade značkách a výrobkoch pomerne veľká. Zákazník oceňuje, že za produktom stojí väčšinou jeden človek, jeho dve ruky, prebdené noci a obrovská chuť niečo tvoriť, realizovať sa. Zákazník nákupom handmade produktuslovenského/českého tvorcu/umelca/remeselníka podporí a najmä neskutočne motivuje, aby mohol pri svojej práci zotrvať a rozvíjať sa. Teraz je to dôležité ešte viac ako kedykoľvek predtým.

 

 

 

 

 

 

Za rozhovor ďakujem pani Dáške. 

 

 

Kontakt:

 

Webová stránka: www.dartaska.cz

Facebook: https://www.facebook.com/dartaska.handmade/

Instagram: https://www.instagram.com/dartaska.cz/

E-mailová adresa: info@dartaska.cz

Sashe: https://www.sashe.sk/DARTASKA

Fler: https://www.fler.cz/moje-zbozi

 

Autor: Zuzana Bánska

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.