Mladá zakladateľka značky Bagbet Alžbeta tvorí udržateľnú módu

 

Predstavte sa nám.

Volám sa Alžbeta Irhová. Som zakladateľkou dizajnérskeho štúdia Bagbet, ktoré sa zameriava na spracovanie textilného odpadu. Druhú šancu dávame nielen oblečeniu, ale aj zbytkovým materiálom z textilnej výroby. Našou prioritou je byť ohľaduplný voči prírode. Snažíme veciam vdýchnuť nový život a vnášať tak ekológiu do každodenného života.

 

Kedy a za akých okolností ste prišli s myšlienkou založenia značky Bagbet?

Pred troma rokmi by mi ani vo sne nenapadlo, že by som sa niekedy módou mohla zaoberať pretože som sa celý život venovala hudbe. Módu som vždy vnímala ako skvelý spôsob sebavyjadrenia, rada som nakupovala, chcela som byť vždy in a štýlová. Riadila som sa heslom nech mám toho čo najviac a za čo najlepšiu akciovú cenu. Až v jednom momente som otvorila šatník. Skriňa bola totálne plná oblečenia. Zrazu mi to vôbec nedávalo zmysel. Všetko som z nej vyhádzala von a do šatníka som si naspäť vložila len kúsky ktoré som mala najradšej. Ostali mi tri veľké vrecia oblečenia, ktoré som už neplánovala nosiť, no vyhodiť mi to bolo ľúto. Rozhodla som sa, že si niektoré z týchto kúskov prerobím. V tom čase som ešte nemala šijací stroj, čiže som si oblečenie spočiatku prerábala ručne. Bavilo ma to do takej miery, že som sa po ceste domov z práce v MHD rozhodla, že si ten šijací stroj predsa len kúpim, a rovno som si ho v tom autobuse aj objednala. Takto sa pomaly začal písať príbeh mojej značky s názvom Bagbet. Oblečenie už takto prerábam dva roky a snažím sa dávať druhú šancu kvalitným materiálom, ako napríklad bavlna, ľan, či hodváb.

 

 

Čo znamená pojem “udržateľná ekologická móda”?

Dalo by sa povedať, že móda má akoby dva póly. Tieto póly sa nazývajú rýchla a pomalá móda.

Najprv by som predstavila rýchlu módu. Tento pojem bol 1x použitý v 90 rokoch v denníku New York Times, keď ZARA vstúpila na americky trh. Táto značka vtedy vyhlásila, že dokáže dostať modely z prehliadok do obchodov za 2 týždne! Rýchla móda sa odvtedy zrýchlila tak veľmi, že odevné firmy dokázali napríklad v roku 2017 vyrobiť 80 miliárd  kusov oblečenia. Z tohto množstva 2/3 skončili nepredané ešte v ten istý rok na skládke alebo v spaľovni. Aj my spotrebitelia sme sa zmenili. Za posledných 20 rokov nakupujeme 4x viac oblečenia a nosíme ho o polovicu kratšie. Naše šatníky sú preplnené, pretože sa k oblečeniu správame, akoby to bola jednorázová záležitosť.

Ako odpoveď na toto neustále sa zrýchľujúce tempo módneho priemyslu prichádza koncept pomalej módy. 1x sa toto slovne spojenie použilo v roku 2008. Pomalá móda hlása návrat k hodnotám a kvalite. S touto filozofiou veľmi úzko súvisí aj pojem udržateľná móda. Jej hlavným cieľom je systém zachovať pre budúce generácie. Po celom svete vzniká čoraz to viac výskumných stredísk, ktoré hľadajú alternatívy pre zlepšenie situácie v módnom priemysle, vyvíjajú udržateľné materiály, hľadajú spôsoby, ako čo najmenej zaťažovať naše životné prostredie.

 

 

Koľkí ľudia sa na tejto myšlienke podieľajú?

Sme dvaja. Môj priateľ Ľubo Baran má na starosti celú vizuálnu identitu značky BAGBET. Ja sa zase starám o dizajn, návrhy a mám na starosti všetky projekty.

 

Čo vás priviedlo k vašej  práci a k záujmu o eko módu :-)?

Vlastná skúsenosť s preplneným šatníkom.

 

Majú ľudia o takýto typ výrobkov záujem?

Myslím si, že áno. Stretávame sa s pozitívnym ohlasom.

 

 

Čo všetko sa dá u vás kúpiť? Priblížte nám v skratke váš sortiment?

Zameriavame sa primárne na dizajn dámskeho udržateľného šatníka.

 

Kde všade si vieme Vaše výrobky zakúpiť?

BAGBET upcyklované kúsky si môžete zakúpiť online na www.bagbet.sk, alebo v obchode Drobne store v Bratislave prípadne môžete navštíviť aj náš ateliér v Bratislave. Pravidelne tiež navštevujeme množstvo prezentačných podujatí, ako napríklad Urban Market, Dobrý trh, či Pomalo.

 

Pôsobíte len na Slovensku alebo máte odberateľov aj v zahraničí?

Fokusujeme sa primárne na slovenský trh, no zákazníkov máme z viacerých kútov sveta.

 

Za rozhovor ďakujeme Alžbete :)

 

Dozvedieť sa viac:

Stránka: http://www.bagbet.sk/sk/

Facebook: BAGBET

Instagram: bagbet

Email: info@bagbet.sk

Foto: Ľubo Baran

 

 

 

 

 

Lenka Paľová

 

 

 

Zákaznícka zóna

Koľko ušetríte?

Na našej stránke používame Cookies. Slúžia na skvalitnenie služieb a štatistiky návštevnosti.